Jakimi chorobami zajmuje się endokrynolog?
Endokrynologia zajmuje się chorobami układu hormonalnego, który reguluje wiele funkcji organizmu, w tym: metabolizm, wzrost i rozwój, płodność, funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego oraz wiele innych procesów fizjologicznych. Dlatego zaburzenie gospodarki hormonalnej wielokierunkowo negatywnie oddziałują na nasz organizm.
Lekarz endokrynolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób narządów wydzielających hormony takich jak: tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka, przysadka mózgowa, podwzgórze, gonady (jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn).
Najczęstszym powodem zgłaszania się do endokrynologa są schorzenia tarczycy między innymi:
- nadczynność tarczycy,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby zapalne tarczycy(choroba Hashimoto,
- choroba Graves-Basedowa, podostre zapalenie de Quervaina),
- powiększenie (wole) tarczycy,
- guzy i zmiany ogniskowe tarczycy.
Kiedy powinniśmy zgłosić się do endokrynologa
W sytuacji kiedy występują u nas objawy takie jak:
- nieprawidłowości w przesiewowo wykonanych badaniach hormonalnych;
- powiększenie tarczycy, wyczuwalne guzki;
- niezamierzona utrata/zwiększenie masy ciała;
- nadmierna senność, zmęczenie;
- nadmierna potliwość, drżenie rąk, niepokój;
- zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu;
- problemy z płodnością, zmniejszenie popędu seksualnego, trudności z erekcją;
- utrata włosów, zmniejszenie gęstości kości, zmniejszenie masy mięśniowej;
- oraz wiele innych.
Jak się przygotować do konsultacji?
Do wizyty nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie, natomiast aby ją usprawnić przede wszystkim należy przygotować, o ile jest dostępna, dokumentację wcześniejszej diagnostyki oraz leczenia. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania laboratoryjne zawsze zachęcamy do zgłoszenia się na wizytę z wynikami.
Jak przebiega konsultacja?
Przebieg wizyty dostosowywany jest do potrzeb każdego pacjenta, jednak zasadniczo jej struktura pozostaje stała.
- Wizyta rozpoczynana jest od zebrania wywiadu lekarskiego, w którym najistotniejsze jest ustalenie celu wizyty; w tym celu zebrane zostaną informacje o objawach i dolegliwościach, stylu życia i nawykach żywieniowych. Istotne są również informacje o chorobach współistniejących oraz aktualnie przyjmowane leczenie, jak również obciążenie rodzinne chorobami.
Zawsze prosimy o dostarczenie, jeżeli była wykonana, dokumentacji z wcześniejszej diagnostyki. - Następnie lekarz przechodzi do badania fizykalnego pacjenta; zakres badania uzależniony jest od problemu z którym zgłasza się Pacjent.
- W przypadku zgłoszenia się pacjenta ze schorzeniami tarczycy pierwsza wizyta połączona jest zwykle z wykonaniem badania USG tarczycy.
- Ustalenie ostatecznego rozpoznania często wymaga potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych zanim zostanie podjęte ostateczne leczenie. Są one zlecane na podstawie zebranego wywiadu oraz przeprowadzonego badania.
- Po otrzymaniu wyników badań, endokrynolog stawia diagnozę i ustala plan leczenia. W niektórych przypadkach, pacjent może zostać skierowany na dalsze konsultacje lub do innych specjalistów.
Czy po wizycie otrzymam opis?
Każda wizyta w Sonicus kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu wizyty łącznie z zaleceniami oraz ewentualnymi receptami. Jeżeli podczas wizyty wykonane zostanie badanie USG jego opis również znajdzie się w opisie wizyty lekarskiej.
Kto udziela konsultacji w Sonicus?
W Sonicus konsultacje endokrynologiczne udzielane są przez lekarzy specjalistów lub pod koniec szkolenia specjalizacyjnego w zakresie endokrynologii. Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.
Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?
Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.
Lekarze udzielający konsultacji endokrynologicznych w Sonicus:
Nasza lokalizacja
Sonicus Centrum Diagnostyczne
ul. Jordana 83,
41-813 Zabrze
Rejestracja telefoniczna
Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00