Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer128324/public_html/sonicus.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192

+48 797 999 163

Aktualności

badanie USG szyi kobiety

Konsultacje endokrynologiczne

Wizyta endokrynologiczna to kompleksowa porada z zakresu diagnostyki oraz leczenia zaburzeń układu hormonalnego. W Sonicus takie konsultacje udzielane są przez lekarzy specjalistów lub pod koniec szkolenia specjalizacyjnego w zakresie endokrynologii. Dowiedz się jak wygląda wizyta i jak się do niej przygotować w dalszej części artykułu.

Jakimi chorobami zajmuje się endokrynolog?

Endokrynologia zajmuje się chorobami układu hormonalnego, który reguluje wiele funkcji organizmu, w tym: metabolizm, wzrost i rozwój, płodność, funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego oraz wiele innych procesów fizjologicznych. Dlatego zaburzenie gospodarki hormonalnej wielokierunkowo negatywnie oddziałują na nasz organizm.

Lekarz endokrynolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób narządów wydzielających hormony takich jak: tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka, przysadka mózgowa, podwzgórze, gonady (jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn).

Najczęstszym powodem zgłaszania się do endokrynologa są schorzenia tarczycy między innymi:

 • nadczynność tarczycy,
 • niedoczynność tarczycy,
 • choroby zapalne tarczycy(choroba Hashimoto,
 • choroba Graves-Basedowa, podostre zapalenie de Quervaina),
 • powiększenie (wole) tarczycy,
 • guzy i zmiany ogniskowe tarczycy.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do endokrynologa

W sytuacji kiedy występują u nas objawy takie jak:

 • nieprawidłowości w przesiewowo wykonanych badaniach hormonalnych;
 • powiększenie tarczycy, wyczuwalne guzki;
 • niezamierzona utrata/zwiększenie masy ciała;
 • nadmierna senność, zmęczenie;
 • nadmierna potliwość, drżenie rąk, niepokój;
 • zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu;
 • problemy z płodnością, zmniejszenie popędu seksualnego, trudności z erekcją;
 • utrata włosów, zmniejszenie gęstości kości, zmniejszenie masy mięśniowej;
 • oraz wiele innych.

Jak się przygotować do konsultacji?

Do wizyty nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie, natomiast aby ją usprawnić przede wszystkim należy przygotować, o ile jest dostępna, dokumentację wcześniejszej diagnostyki oraz leczenia. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania laboratoryjne zawsze zachęcamy do zgłoszenia się na wizytę z wynikami.

Jak przebiega konsultacja?

Przebieg wizyty dostosowywany jest do potrzeb każdego pacjenta, jednak zasadniczo jej struktura pozostaje stała.

 1. Wizyta rozpoczynana jest od zebrania wywiadu lekarskiego, w którym najistotniejsze jest ustalenie celu wizyty; w tym celu zebrane zostaną informacje o objawach i dolegliwościach, stylu życia i nawykach żywieniowych. Istotne są również informacje o chorobach współistniejących oraz aktualnie przyjmowane leczenie, jak również obciążenie rodzinne chorobami.
  Zawsze prosimy o dostarczenie, jeżeli była wykonana, dokumentacji z wcześniejszej diagnostyki.
 2. Następnie lekarz przechodzi do badania fizykalnego pacjenta; zakres badania uzależniony jest od problemu z którym zgłasza się Pacjent.
 3. W przypadku zgłoszenia się pacjenta ze schorzeniami tarczycy pierwsza wizyta połączona jest zwykle z wykonaniem badania USG tarczycy.
 4. Ustalenie ostatecznego rozpoznania często wymaga potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych zanim zostanie podjęte ostateczne leczenie. Są one zlecane na podstawie zebranego wywiadu oraz przeprowadzonego badania.
 5. Po otrzymaniu wyników badań, endokrynolog stawia diagnozę i ustala plan leczenia. W niektórych przypadkach, pacjent może zostać skierowany na dalsze konsultacje lub do innych specjalistów.

Czy po wizycie otrzymam opis?

Każda wizyta w Sonicus kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu wizyty łącznie z zaleceniami oraz ewentualnymi receptami. Jeżeli podczas wizyty wykonane zostanie badanie USG jego opis również znajdzie się w opisie wizyty lekarskiej.

Kto udziela konsultacji w Sonicus?

W Sonicus konsultacje endokrynologiczne udzielane są przez lekarzy specjalistów lub pod koniec szkolenia specjalizacyjnego w zakresie endokrynologii. Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.

Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?

Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.

Lekarze udzielający konsultacji endokrynologicznych w Sonicus:

lek. Tomasz Miś

ikona lokalizacji

Nasza lokalizacja

Sonicus Centrum Diagnostyczne
 ul. Jordana 83,
41-813 Zabrze

numer telefoniczny rejestracji

Rejestracja telefoniczna

Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00

rejestracja online

Rejestracja online