+48 797 999 163

Aktualności

usg stawu barkowego zabrze sonicus

USG barku (stawu ramiennego)

Badanie stawu ramiennego jest jednym z najczęstszych badań ultrasonograficznych w diagnostyce układu mięśniowo-szkieletowego. Wynika to z budowy stawu umożliwiającej wprawnemu ultrasonografiście precyzyjną ocenę stożka rotatorów, który często ulega uszkodzeniu u osób w wieku podeszłym oraz w związku z aktywnością spotową. Dodatkowo ocenie podlega okolica stawu barkowego, w celu poszukiwania innych patologii. Przewaga badania USG nad badaniem MR (rezonansu magnetycznego) drzemie w lepszej rozdzielczości przestrzennej (widoczne są mniejsze struktury) oraz możliwości oceny dynamicznej – w ruchu, oraz przy ułożeniu pacjenta w dowolnej pozycji. Jak wygląda badanie? Co oceniamy? Wskazania do wykonania badania? Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?

Co można ocenić w badaniu USG stawu ramiennego?

Metoda ta jest wykorzystywana głównie do oceny stożka rotatorów do którego zaliczamy ścięgna mięśni: nad- i podgrzebieniowego, podłopatkowego oraz głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia.

Dodatkowo ocenie podlegają:

  • staw barkowo-obojczykowy,
  • wyrostek kruczy z przyczepami mięśni,
  • torebka stawu barkowego,
  • częściowo widocznych w badaniu: chrząstki głowy kości ramiennej, obrąbka stawu oraz panewki stawu barkowego,
  • oraz okoliczne mięśnie, ścięgna, więzadła, i tkanki miękkie.
USG umożliwia precyzyjne wykrywanie i charakteryzowanie chorób powyższych struktur anatomicznych oraz obrazowanie patologicznych struktur tkankowych, torbielowatych jak i detekcję zwapnień. W przypadku niejasnego obrazu lub podejrzenia uszkodzeń towarzyszących możliwych do oceny w innej modalności wydane zostaną zalecenia w wyniku badania.

Kiedy powinniśmy wykonać badanie?

W przypadku:

  • stan po urazie

  • przewlekłe dolegliwości bólowe

  • przeskakiwanie podczas ruchu

  • ograniczenie ruchomości w stawie

  • zlokalizowane zgrubienie tkanek miękkich

  • podejrzenie uszkodzenia ścięgien

  • niestabilność

Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?

Do badania nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie.

USG ma ograniczoną przydatność w ocenie powierzchni stawowych, obrąbka oraz panewki – w ocenie powyższych struktur swoją wyższość wykazuje badanie metodą rezonansu magnetycznego.

Co jest największą zaletą badania USG?

Ocena dynamiczna! Możemy w sposób ciągły oceniać zachowanie struktur stawu ramiennego podczas ruchu, szczególnie powodującego największe dolegliwości. Czasami jest to jedyna możliwość wykrycia patologii.

Nie bez znaczenia jest również jego bezpieczeństwo! Fale akustyczne używane w ultrasonografii są nieszkodliwe dla zdrowia, co daje nam możliwość częstych kontroli pacjenta bez zbędnego narażania na promieniowanie (w opozycji do np. tomografii komputerowej, która odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe).

Jak wygląda samo badanie?

Badanie rozpoczyna się od dokładnego przeprowadzenia wywiadu lekarskiego oraz zapoznania z wynikami dotychczas wykonanej diagnostyki obrazowej. Następnie pacjent proszony jest w kierunku kozetki gdzie przeprowadzone będzie badanie.

Badanie przeprowadzane jest w pozycji siedzącej; pacjent jest usadowiony przodem lub tyłem do lekarza wykonującego badanie. Podczas badania wielokrotnie wymagane będzie wykonywanie manewrów ruchowych oraz utrzymywanie pozycji – w celu dokładnego uwidocznienia poszczególnych struktur. Część patologii jesteśmy w stanie ocenić jedynie podczas ruchu – i tutaj drzemie prawdziwa przewaga USG nad innymi rodzajami badań obrazowych w diagnostyce chorób barku.

W dużym stopniu to od współpracy pacjenta z lekarzem zależy wiarygodność badania.

Badanie trwa zwykle około 15 minut ale może zostać wydłużone w zależności od przebiegu. W badaniu używany jest ciepło żel ogrzewany w podgrzewaczu. Całość jest bezbolesna.

Czy po badaniu otrzymam opis?

Badanie USG w naszym centrum kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu badania opatrzonego podpisem lekarza wykonującego wraz z wydrukiem dokumentacji obrazowej (w formie printów) wykrytych podczas badania patologii.

Kto wykonuje badania w naszej pracowni?

Badania USG wykonywane w naszej pracowni wykonywane są przez rezydentów i specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej – specjalizacji zajmującej się głównie wykonywaniem oraz interpretacją badań obrazowych (głównie prześwietleń rtg, USG, tomografii komputerowej oraz razonansu magnetycznego). Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.

Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?

Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.