+48 797 999 163

Aktualności

USG stawu kolanowego (kolana)

Badanie USG kolana pozwala z niezwykłą dokładnością przeanalizaować jego budowę anatomiczną. Zazwyczaj wykonuje się je celem ustalenia przyczyn dolegliwości bólowych podczas poruszania. Przewagą badania USG nad innymi rodzajami badań jest ocena dynamiczna – możemy ocenić jak zachowują się struktury stawu kolanowego podczas ruchu. Jak wygląda badanie? Co oceniamy? Wskazania do wykonania badania? Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?

Co można ocenić w badaniu USG stawu kolanowego?

Metoda ta jest wykorzystywana głównie do oceny struktur zewnątrzstawowych oraz wykrywania schorzeń:

  • mięśni,

  • ścięgien,

  • więzadeł,

  • torebki stawowej,

  • tkanek miękkich

USG umożliwia precyzyjne wykrywanie i charakteryzowanie chorób powyższych struktur anatomicznych oraz obrazowanie patologicznych struktur tkankowych, torbielowatych jak i detekcję zwapnień.

W przypadku niejasnego obrazu lub podejrzenia uszkodzeń towarzyszących możliwych do oceny w innej modalności wydane zostaną zalecenia w wyniku badania.

Kiedy powinniśmy wykonać badanie?

Typowymi wskazaniami do wykonania badania są:

  • stan po urazie

  • przewlekłe dolegliwości bólowe

  • przeskakiwanie podczas ruchu

  • zlokalizowane zgrubienie tkanek miękkich

  • podejrzenie uszkodzenia ścięgien

  • niestabilność kolana

Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?

Do badania nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie.

USG ma ograniczoną przydatność w ocenie struktur wewnątrzstawowych tj. więzadła krzyżowe, łąkotki, chrząstki stawowe – w ocenie powyższych struktur swoją wyższość wykazuje badanie metodą rezonansu magnetycznego.

Co jest największą zaletą badania USG?

Ocena dynamiczna! Możemy w sposób ciągły oceniać zachowanie struktur kolana podczas ruchu, szczególnie powodującego największe dolegliwości. Czasami jest to jedyna możliwość wykrycia patologii.

Nie bez znaczenia jest również jego bezpieczeństwo! Fale akustyczne używane w ultrasonografii są nieszkodliwe dla zdrowia, co daje nam możliwość częstych kontroli pacjenta bez zbędnego narażania na promieniowanie (w opozycji do np. tomografii komputerowej, która odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe).

Jak wygląda samo badanie?

Badanie rozpoczyna się od dokładnego przeprowadzenia wywiadu lekarskiego oraz zapoznania z wynikami dotychczas wykonanej diagnostyki obrazowej. Następnie pacjent proszony jest w kierunku kozetki gdzie przeprowadzone będzie badanie.

Początkowo pacjent jest proszony o położenie się na plecach. Po wstępnej ocenie będzie proszony o zgięcie w stawie kolanowym oraz kilka manewrów ruchowych, podczas których dokonujemy dynamicznej oceny. Następnie pacjent zostanie poproszony o ułożenie się w pozycji na brzuchu w celu analizy dołu podkolanowego.

Badanie trwa zwykle około 15 minut ale może zostać wydłużone w zależności od przebiegu. W badaniu używany jest ciepło żel ogrzewany w podgrzewaczu. Całość jest bezbolesna.

Czy po badaniu otrzymam opis?

Badanie USG w naszym centrum kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu badania opatrzonego podpisem lekarza wykonującego wraz z wydrukiem dokumentacji obrazowej (w formie printów) wykrytych podczas badania patologii.

Kto wykonuje badania w naszej pracowni?

Badania USG wykonywane w naszej pracowni wykonywane są przez rezydentów i specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej – specjalizacji zajmującej się głównie wykonywaniem oraz interpretacją badań obrazowych (głównie prześwietleń rtg, USG, tomografii komputerowej oraz razonansu magnetycznego). Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.

Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?

Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.