Co można ocenić w badaniu USG dopplerowskim tętnic szyjnych?
Jest to jedno z podstawowych badań wykonywanych na zlecenie neurologa. Kwintesencją badania dopplerowskiego tętnic szyjnych jest ocena spektrum przepływu krwi w badanych tętnicach – które najlepiej odwzorowuje hemodynamikę (warunki przepływu krwi). Jest to kluczowe zagadnienie mogące wytłumaczyć objawy, pozwalające zlokalizować miejsce patologii oraz zaplanować dalsze leczenie.
Najczęstszą przyczyną zwężeń tętnic są zmiany miażdżycowe – stopień ich nasilenia oraz dystrybucja warunkują warunki przepływu krwi. Czasami za zwężenia odpowiadają choroby zapalne skutkujące pogrubieniem ścian oraz wiele innych patologii. Wykrywane bywają również anomalie anatomiczne oraz zmiany zewnątrznaczyniowe tj. guzy szyi uciskające naczynia.
Gdy podczas badania zostanie uwidoczniona inna patologia zostanie ona wstępnie opisana oraz zalecone zostanie badanie dedykowane.
Kiedy powinniśmy wykonać badanie?
Badanie najczęściej wykonuje się:
w przypadku podejrzenia zwężenia tętnic szyjnych
po przebytych udarach
oraz w przypadkach przejściowych objawów neurologicznych tj.:
zaniewidzenie
zaburzenia mowy, słuchu
niedowłady połowicze
zawroty, bóle głowy
omdlenia, drętwienia
Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?
Do badania nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie. Warto zgłosić się bez biżuterii na szyi oraz w ubiorze zapewniającym swobodny dostęp do szyi (szeroki dekolt); w przeciwnym wypadku do badania będzie trzeba zdjąć przesłaniające ubrania.
USG ma ograniczoną przydatność w ocenie odcinków śródczaszkowych oraz tętnic mózgowych – czasami do krytycznego zwężenia tętnic kluczowego dla wytłumaczenia objawów dochodzi na tym poziomie. W przypadkach niejasnych może być zalecona dodatkowa ocena w badaniu TK w protokole angiograficznym.
Co jest największą zaletą badania USG doppler?
Ocena hemodynamiczna przepływu w tętnicach dogłowowych. Czasami anatomiczne zobrazowanie nie jest w stanie wyjaśnić zaburzeń przepływu w tętnicach w przeciwieństwie do analizy prędkości oraz spektrum przepływu możliwym w badaniu dopplerowskim.
Nie bez znaczenia jest również jego bezpieczeństwo! Fale akustyczne używane w ultrasonografii są nieszkodliwe dla zdrowia, co daje nam możliwość częstych kontroli pacjenta bez zbędnego narażania na promieniowanie (w opozycji do np. tomografii komputerowej, która odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe).
Jak wygląda samo badanie?
Badanie rozpoczyna się od dokładnego przeprowadzenia wywiadu lekarskiego oraz zapoznania z wynikami dotychczas wykonanej diagnostyki obrazowej. Następnie pacjent proszony jest w kierunku kozetki gdzie przeprowadzone będzie badanie.
Początkowo pacjent jest proszony o położenie się na plecach z rękami ustawionymi wzdłuż ciała. Po wstępnej ocenie będzie proszony o obracanie głowy na boki.
Badanie trwa zwykle około 10 minut ale może zostać wydłużone w zależności od przebiegu. W badaniu używany jest ciepło żel ogrzewany w podgrzewaczu. Całość jest bezbolesna.
Czy po badaniu otrzymam opis?
Badanie USG w naszym centrum kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu badania opatrzonego podpisem lekarza wykonującego wraz z wydrukiem dokumentacji obrazowej (w formie printów) wykrytych podczas badania patologii.
Kto wykonuje badania w naszej pracowni?
Badania USG wykonywane w naszej pracowni wykonywane są przez rezydentów i specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej – specjalizacji zajmującej się głównie wykonywaniem oraz interpretacją badań obrazowych (głównie prześwietleń rtg, USG, tomografii komputerowej oraz razonansu magnetycznego). Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.
Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?
Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.