przykładowy obrazek

USG piersi

W badaniu USG piersi możliwa jest kompleksowa ocena gruczołów sutkowych w wysokiej rozdzielczości. Dowiedz się jak wygląda badanie, kiedy warto je przeprowadzić, co można ocenić….

Co można ocenić w badaniu USG piersi?

Badaniu podlegają oba gruczoły sutkowe oraz doły pachowe pod kątem oceny prawidłowości budowy oraz występowania struktur patologicznych. 

W przypadku wykrycia zmian określana jest ich lokalizacja, wielkość, morfologia, unaczynienie oraz kilka innych cech. Pozwalają one ustalić na ile zmiana jest podejrzana radiologicznie oraz zdecydować o braku konieczności dalszej diagnostyki lub konieczności jej rozszerzenia. 

W niektórych przypadkach może zostać zalecone badanie kontrolne’ w przypadku bardziej podejrzanych zmian zostanie zalecone skierowanie na biopsję (celem postawienia rozpoznania) oraz do ośrodka referencyjnego celem podjęcia ewentualnego leczenia.

 

Kiedy powinniśmy wykonać badanie?

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania są:

  • wyczuwalny guzek
  • wciągnięcie skóry/brodawki sutkowej
  • ból oraz obrzęk piersi
  • nieprawidłowy wyciek z brodawki sutkowej
  • badanie przesiewowe
  • pogłębienie diagnostyki zmiany wykrytej w mammografii
  • badanie kontrolne wykrytych wcześniej zmian
  • choroba onkologiczna o nieustalonym pochodzeniu
 

Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?

Do badania nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie. Należy przygotować wyniki wcześniej przeprowadzonej diagnostyki obrazowej piersi.

Co jest największą zaletą badania USG?

Wysoka czułość oraz możliwość różnicowania między zmianami litymi oraz torbielowatymi! Badanie USG wykazuje przewagę nad badaniem mammograficznym szczególnie w piersiach o gęstym utkaniu gruczołowym (które występują u kobiet młodych oraz w średnim wieku). W „gęstych piersiach” badanie mammograficzne często będzie nierozstrzygająca i zalecona będzie uzupełniająca ocena w badaniu USG. Badanie mammograficzne wykazuje przewagę w diagnostyce piersi inwolucyjnych, zbudowanych głównie z tkanki tłuszczowej. Oba badania wykują zróżnicowaną czułość na różne cechy potencjalnie groźnych zmian, dlatego czasami wymagana jest korelacja tych badań.

Dodatkowym atutem badania USG jest jego bezpieczeństwo! Fale akustyczne używane w ultrasonografii są nieszkodliwe dla zdrowia, co daje nam możliwość częstych kontroli pacjentek bez zbędnego narażania na promieniowanie (w opozycji do np. tomografii komputerowej, która odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe).

Jak wygląda samo badanie?

Badanie rozpoczyna się od dokładnego przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, zapozanania się z wykonaną wcześniej diagnostyką sutka (opisy mammografii, poprzednich badań USG, badania rezonansu magnetycznego). Następnie pacjentka proszona jest o zdjęcie odzieży z górnej części ciała celem wstępnej oceny palpacyjnej. Następnie pacjentka zapraszana jest na kozetkę i proszona o płożenie się na plecach z rękami założonymi za głowę – w tej pozycji zazwyczaj przeprowadzane jest badanie. Pacjentka może zostać poproszona o zmianę pozycji ciała do ułożenia na boku. Rutynowo oceniane są również pachy pod kątem obecności patologicznych węzłów chłonnych.

Badanie trwa zwykle około 15 minut ale może zostać wydłużone w zależności od przebiegu. Całość jest bezbolesna choć czasami może wywołać niewielki dyskomfort, przy mocniejszym ucisku głowicą – który czasami jest niezbędny do uzyskania diagnostycznych obrazów.

Czy po badaniu otrzymam opis?

Badanie USG w naszym centrum kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu badania opatrzonego podpisem lekarza wykonującego wraz z wydrukiem dokumentacji obrazowej (w formie printów) wykrytych podczas badania patologii. W przypadkach tego wymagających we wnioskach znajdą się również informacje o zaleconych konsultacjach/rozszerzeniu diagnostyki o dodatkowe badania.

Kto wykonuje badania w naszej pracowni?

Badania USG wykonywane w naszej pracowni wykonywane są przez rezydentów i specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej – specjalizacji zajmującej się głównie wykonywaniem oraz interpretacją badań obrazowych (głównie prześwietleń rtg, USG, tomografii komputerowej oraz razonansu magnetycznego). Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.

Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?

Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.