Co można ocenić w badaniu USG worka mosznowego?
Badanie pozwala nam ocenić kompleksowo worek mosznowy:
jądra
najądrza
powrózek nasienny
tkanki powłok worka mosznowego.
Rutynowo oceniamy również pachwiny w poszukiwaniu patologicznych węzłów chłonnych.
Standardowo oceniamy położenie wymienionych narządów, ich wielkość, strukturę, obecność zmian patologicznych oraz ich unaczynienie w opcji dopplerowskiej.
Kiedy powinniśmy wykonać badanie?
W sytuacji kiedy występują u nas objawy takie jak:
ostra moszna
wykrycie oraz kontrola zapalenia jąder i najądrzy
wyczuwalna palpacyjnie zmiana w mosznie (guzek)
bóle jąder
zaczerwienienie oraz obrzęk worka mosznowego
diagnostyka niepłodności męskiej
zaburzenia hormonalne
nieprawidłowe położenie jąder
żylaki powrózka nasiennego
Ponadto USG worka mosznowego przeprowadzamy jako badanie profilaktyczne u osób obciążonych dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku chorób jąder oraz stwierdzenia mikrolitiazy jąder. Przy wykryciu zmian przerzutowych w innych częściach ciała o nieustalonym pochodzeniu badanie może być pomocne w celu wykrycia zmiany pierwotnej.
Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?
Do badania nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie.
Badanie USG to najdokładniejsza metoda w ocenie worka mosznowego i najczęściej pozwala na ustalenie ostatecznego rozpoznania – nie wymaga weryfikacji w innych badaniach obrazowych.
Co jest największą zaletą badania USG?
Jego bezpieczeństwo! Fale akustyczne używane w ultrasonografii są nieszkodliwe dla zdrowia, co daje nam możliwość częstych kontroli pacjenta bez zbędnego narażania na promieniowanie (w opozycji do np. tomografii komputerowej, która odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe).
Jak wygląda samo badanie?
Badanie rozpoczyna się od dokładnego przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, żeby wstępnie ustalić czy i w jakim badaniu USG będzie można rozwiązać problem zdrowotny. Następnie zostaniesz poproszony o zsunięcie spodni oraz bielizny oraz zaproszony na kozetkę na której będzie przeprowadzane badanie.
Początkowo kładziesz się na plecach, a lekarz za pomocą głowicy aparatu USG (z użyciem podgrzanego żelu) ocenia narządy worka mosznowego. Badanie może przebiegać w pozycji stojącej. Możesz zostać poproszony o wykonanie manewrów oddechowych. Badanie trwa zwykle około 15 minut ale może zostać wydłużone w zależności od przebiegu badania. Całość jest bezbolesna choć czasami może wywołać niewielki dyskomfort, przy mocniejszym przyłożeniu głowicy.
Czy po badaniu otrzymam opis?
Badanie USG w naszym centrum kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu badania opatrzonego podpisem lekarza wykonującego wraz z wydrukiem dokumentacji obrazowej (w formie printów) wykrytych podczas badania patologii.
Kto wykonuje badania w naszej pracowni?
Badania USG wykonywane w naszej pracowni wykonywane są przez rezydentów i specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej – specjalizacji zajmującej się głównie wykonywaniem oraz interpretacją badań obrazowych (głównie prześwietleń rtg, USG, tomografii komputerowej oraz razonansu magnetycznego). Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.
Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?
Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.