+48 797 999 163

Aktualności

przykładowy obrazek

USG szyi

USG szyi to popularne badanie wykorzystywane w diagnostyce i kontroli wielu stanów chorobowych tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych. Jak się przygotować do badania? Jak wygląda samo badanie? Co oceniamy podczas badania? Zapraszamy do poznania odpowiedzi na te i więcej pytań.

Co można ocenić w badaniu USG szyi?

Standardowo dokonuje się oceny:

 • tarczycy,
 • ślinianek,
 • węzłów chłonnych,
 • mięśni szyi,
 • u dzieci zwracamy uwagę na grasicę
 • ponadto dokonujemy wstępnej oceny tętnic szyjnych (ich dokładniejsza ocena jest możliwa w badaniu dopplerowskim).

Ustalamy położenie wymienionych narządów, ich wielkość, strukturę, obecność zmian patologicznych oraz ich unaczynienie w opcji dopplerowskiej.

Ponadto aktywnie poszukujemy struktur, które nie bywają typowo w tej okolicy.

Kiedy powinniśmy wykonać badanie?

Najczęstsze wskazania do wykonania badania: 

 • schorzenia tarczycy w tym: wykrywanie i kontrola guzków tarczycy
 • ból oraz obrzęk tkanek szyi,
 • guz wyczuwalny palpacyjnie,
 • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
 • choroba okologiczna,
 • dokładniejsza ocena znalezisk wykrytych w rezonansie magnetycznym/tomografii komputerowej.

Ponadto badanie szyi przeprowadzamy w trakcie lub po leczeniu onkologicznym w celu kontroli ewentualnej wznowy nowotworu lub poszukiwaniu zmian przerzutowych.

Jak się przygotować do badania?

Na badanie warto zgłosić się z odzieżą o szerokim dekolcie – żeby zapewnić dostęp do badanej okolicy, bez konieczności zdejmowania. Proponujemy również zdjąć biżuterię z szyi, która utrudnia badanie.

Poza tym badanie nie wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania.

Jakie są ograniczenia badania?

Badanie USG z dużą łatwością pozwala nam wykrywać i lokalizować zmiany patologiczne szyi – często też na postawienie ostatecznego rozpoznania i wdrożenie adekwatnego leczenia. W niektórych przypadkach (np. „guzki” tarczycy, powiększone węzły chłonne) pomimo iż nie daje 100% gwarancji, pozwala na podstawie cech ultrasonograficznych wytypować zmiany potencjalnie łagodne oraz „podejrzane” radiologicznie, które wymagają dodatkowej oceny – najczęściej w biopsji cienkoigłowej.

Co jest największą zaletą badania USG?

Jego bezpieczeństwo! Fale akustyczne używane w ultrasonografii są nieszkodliwe dla zdrowia, co daje nam możliwość częstych kontroli pacjenta bez zbędnego narażania na promieniowanie (w opozycji do np. tomografii komputerowej, która odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe).

Jak wygląda samo badanie?

Badanie rozpoczyna się od dokładnego przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, żeby wstępnie ustalić czy i w jakim badaniu USG będzie można rozwiązać problem zdrowotny. Następnie zostaną Państwo poproszeni o odsłonięcie szyi oraz zaproszeni na kozetkę na której będzie przeprowadzane badanie.

Na początku badanie zwykle przebiega w pozycji na wznak, następnie pacjent jest proszony o odwracanie głowy ku górze oraz na boki celem dokładniejszej oceny bocznych części szyi. Badanie trwa zwykle około 15 minut ale może zostać wydłużone w zależności od przebiegu badania. Całość jest bezbolesna choć czasami może wywołać niewielki dyskomfort, przy mocniejszym przyłożeniu głowicy do skóry.

Czy po badaniu otrzymam opis?

Badanie USG w naszym centrum kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu badania opatrzonego podpisem lekarza wykonującego wraz z wydrukiem dokumentacji obrazowej (w formie printów) wykrytych podczas badania patologii.

Kto wykonuje badania w naszej pracowni?

Badania USG wykonywane w naszej pracowni wykonywane są przez rezydentów i specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej – specjalizacji zajmującej się głównie wykonywaniem oraz interpretacją badań obrazowych (głównie prześwietleń rtg, USG, tomografii komputerowej oraz razonansu magnetycznego). Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.

Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?

Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.