+48 797 999 163

Aktualności

badanie USG szyi kobiety

USG węzłów chłonnych

W badaniu USG węzłów chłonnych ocenie podlegają okolice typowego występowania obwodowych węzłów chłonnych tj. szyja, doły pachowe, w nad- i podobojcza, pachwiny. Jak wygląda badanie? Co można oceniamy w badaniu? Kiedy powinniśmy wykonać badanie? Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?

Co można ocenić w badaniu USG węzłów chłonnych?

Badaniu podlega wskazywana przez pacjenta okolica w której podejrzewamy patologiczne powiększenie węzłów chłonnych. Badanie USG właściwie pozwala nam ustalić czy wyczuwalna zmiana to właśnie węzły chłonne czy inna struktura.

W trakcie badania ustalamy położenie węzłów chłonnych, wielkość, granice, kształt, unaczynienie oraz echostrukturę – powyższe cechy po uwzględnieniu wywiadu lekarskiego pozwalają ocenić czy węzły są powiększone oraz czy w charakterze zapalnym (naturalna reakcja obronna układu odpornościowego na zakażenie) czy podejrzanym o proces nowotworowy.

Czasami do dokładniejszej oceny zalecamy wykonać badania laboratoryjne, kontrolne badanie USG, lub weryfikację podejrzanych węzłów chłonnych w badaniu biopsyjnym.

Badanie niekiedy pozwala uwidocznić inną patologię badanej okolicy, która może imitować powiększone węzły chłonne.

 

Kiedy powinniśmy wykonać badanie?

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania są:

  • wyczuwalny guz/guzki w miejscach typowych dla występowania węzłów chłonnych (szyja, doły pachowe, w nad- i podobojcza, pachwiny)
  • ból oraz obrzęk wymienionych okolic
  • kontrola utrzymującego się powiększenia węzłów po przebytej infekcji
  • choroba onkologiczna (ocena obecności przerzutów oraz skuteczności leczenia)

 

Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?

Do badania nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie. Jeżeli badane będą węzły chłonne szyjne warto ubrać się w odzież z szerokim dekoltem oraz zdjąć biżuterię z szyi.

Badanie USG pozwala na najdokładniejszą ocenę obwodowych węzłów chłonnych wśród badań obrazowych. W przypadku wykrycia węzłów podejrzanych radiologicznie, zazwyczaj konieczne jest pobranie materiału (w biopsji lub wycięcie całego węzła) do oceny histopatologicznej – celem postawienia ostatecznego rozpoznania.

Co jest największą zaletą badania USG?

Jego bezpieczeństwo! Fale akustyczne używane w ultrasonografii są nieszkodliwe dla zdrowia, co daje nam możliwość częstych kontroli pacjenta bez zbędnego narażania na promieniowanie (w opozycji do np. tomografii komputerowej, która odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe).

Jak wygląda samo badanie?

Badanie rozpoczyna się od dokładnego przeprowadzenia wywiadu lekarskiego oraz oceny palpacyjnej, żeby wstępnie ustalić lokalizację zmiany. Następnie pacjent zapraszany jest na kozetkę i proszony o płożenie się na plecach – w tej pozycji zazwyczaj przeprowadzane jest badanie. Badanie trwa zwykle około 15 minut ale może zostać wydłużone w zależności od przebiegu. Całość jest bezbolesna choć czasami może wywołać niewielki dyskomfort, przy mocniejszym przyłożeniu głowicy.

Czy po badaniu otrzymam opis?

Badanie USG w naszym centrum kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu badania opatrzonego podpisem lekarza wykonującego wraz z wydrukiem dokumentacji obrazowej (w formie printów) wykrytych podczas badania patologii.

Kto wykonuje badania w naszej pracowni?

Badania USG wykonywane w naszej pracowni wykonywane są przez rezydentów i specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej – specjalizacji zajmującej się głównie wykonywaniem oraz interpretacją badań obrazowych (głównie prześwietleń rtg, USG, tomografii komputerowej oraz razonansu magnetycznego). Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.

Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?

Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.