+48 797 999 163

Jak przygotować się do badania USG?

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej, które umożliwia uzyskanie diagnostycznych obrazów:

na badanie zgłoś się na czczo

Na badanie należy zgłosić się na czczo – ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej: 1 godzinę w przypadku noworodków i niemowląt, 2 godzin w przypadku dzieci do lat 5, 4 godzin w przypadku dzieci poniżej 15 roku życia, 6 godzin w przypadku dzieci starszych i dorosłych.

wypij około 1 litra niegazowanej wody

W ciągu 2 godzin przed badaniem należy wypić około 1 litra niegazowanej wody oraz wstrzymać się od oddawania moczu; wyznacznikiem dobrego wypełnienia pęcherza jest uczucie parcia; przy problemie utrzymania moczu dopuszczalne jest częściowe opróżnienie pęcherza.

powstrzymaj się od palenia papierosów

Przez okres 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od palenia papierosów, żucia gumy oraz spożywania napojów słodzonych.

przyjmij stale zażywane leki

W dniu badania przyjąć stale zażywane leki popijając wodą niegazowaną.

unikaj spożywania pokarmów wzdymających

W ciągu 2-3 dni poprzedzających badanie należy unikać spożywania pokarmów wzdymających tj. fasola, kapusta, groch, jogurty.

badanie jamy brzusznej z oceną odźwiernika

Na badanie jamy brzusznej z oceną odźwiernika przy podejrzeniu pylorostenozy rodzice powinni zgłosić się z butelką pokarmu.

Badanie pozostałych okolic ciała

Badanie ultrasonograficzne pozostałych okolic ciała nie wymaga specjalnego przygotowania.

badanie szyi (w tym tarczycy)

Przed badaniem szyi (w tym tarczycy) prosimy o zdjęcie naszyjników oraz zgłoszenie się na badanie z koszulką z szerokim dekoltem.

Ważne!

Jeżeli przed badaniem była wykonywana diagnostyka obrazowa (zarówno ultrasonograficzna, jak i inna) badanej okolicy należy zgłosić się z opisami poprzednich badań/wypisami szpitalnymi.