Co można ocenić w badaniu USG jamy brzusznej?
Badanie pozwala nam ocenić takie narządy jamy brzusznej jak:
- wątroba wraz z jej wnęką, w której znajdują się żyła wrotna i żyła wątrobowa,
- pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe,
- trzustka,
- śledziona,
- nerki,
- pęcherz moczowy,
- aortę oraz żyłę główną dolną,
- okolicę okołonaczyniową,
- macicę oraz jajniki u kobiet,
- gruczoł krokowy u mężczyzn.
Standardowo oceniamy położenie wymienionych narządów, ich wielkość, strukturę, obecność zmian patologicznych oraz ich unaczynienie w opcji dopplerowskiej.
U dzieci oraz szczupłych dorosłych, w sprzyjających warunkach dość dobrze może ocenić pętle jelitowe, odźwiernik czy obecność węzłów chłonnych krezkowych.
Kiedy powinniśmy wykonać badanie?
W sytuacji kiedy występują u nas objawy takie jak:
- bóle brzucha,
- zaburzenia rytmu wypróżnień takie jak biegunka i zaparcia,
- guz wyczuwalny przez powłoki brzucha,
- żółtaczka,
- zaburzenia układu moczowego w tym problemy w oddawaniu moczu, częste infekcje
- układu moczowego,
- niezamierzona utrata masy ciała,
- powiększenie obwodu brzucha.
Ponadto takie badanie przeprowadzamy jako badanie profilaktyczne u osób obciążonych chorobami genetycznymi, przewlekłymi oraz w trakcie lub po leczeniu onkologicznym w celu kontroli ewentualnej wznowy nowotworu lub poszukiwaniu zmian przerzutowych. Co więcej jest to badanie pomocne w ocenie pacjentów po urazach brzucha.
Jak się przygotować i jakie są ograniczenia badania?
Odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania umożliwia uzyskanie wiarygodnych obrazów i tym samym postawić trafne rozpoznanie (wskazówki odnośnie przygotowania) – te pozornie nieistotne kwestie mogą w znacznym stopniu zaważyć na wyniku badania.
Ponadto istnieją zmiany, które skutecznie wykrywamy za pomocą badania USG, ale nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić ich pochodzenia – w tym przypadku czasami wymagane jest wykonanie badań dodatkowych np. tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. W takim przypadku jako lekarze specjalizujący się w radiologii i diagnostyce obrazowej będziemy w stanie zaproponować optymalne badanie, które wyjaśni wątpliwości.
Niestety istnieją również patologie, które mimo obecności w jamie brzusznej trudno jednoznacznie wykluczyć na podstawie badania USG z powodu ograniczeń metody tj. choroba wrzodowa, refluks żołądkowo – przełykowy u dorosłych, czy polipy jelita grubego. Do oceny powyższych proponujemy dedykowane badania (gastoskopia/kolonoskopia) – natomiast badanie USG jest w stanie potwierdzić/wykluczyć choroby mogące powodować zbliżone objawy.
Co jest największą zaletą badania USG?
Jego bezpieczeństwo! Fale akustyczne używane w ultrasonografii są nieszkodliwe dla zdrowia, co daje nam możliwość częstych kontroli pacjenta bez zbędnego narażania na promieniowanie (w opozycji do np. tomografii komputerowej, która odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe).
Jak wygląda samo badanie?
Badanie rozpoczyna się od dokładnego przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, żeby wstępnie ustalić czy i w jakim badaniu USG będzie można rozwiązać problem zdrowotny. Następnie zostaniesz poproszony o odsłonięcie brzucha oraz zaproszony na kozetkę na której będzie przeprowadzane badanie.
Początkowo kładziesz się na plecach, a lekarz za pomocą głowicy aparatu USG (z użyciem podgrzanego żelu) ocenia narządy jamy brzusznej. Podczas badania będziesz kilkukrotnie proszony o nabranie powietrza i zatrzymanie oddechu, co pozwala w lepszym stopniu ocenić część narządów. Ponadto niektórych pacjentów prosimy o położenie się na boku lub przeprowadzamy badanie w pozycji stojącej, w zależności od stosunków anatomicznych danej osoby. Badanie trwa zwykle około 15 minut ale może zostać wydłużone w zależności od przebiegu badania. Całość jest bezbolesna choć czasami może wywołać niewielki dyskomfort, przy mocniejszym przyłożeniu głowicy do brzucha.
Czy po badaniu otrzymam opis?
Badanie USG w naszym centrum kończy się przekazaniem wydrukowanego opisu badania opatrzonego podpisem lekarza wykonującego wraz z wydrukiem dokumentacji obrazowej (w formie printów) wykrytych podczas badania patologii.
Kto wykonuje badania w naszej pracowni?
Badania USG wykonywane w naszej pracowni wykonywane są przez rezydentów i specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej – specjalizacji zajmującej się głównie wykonywaniem oraz interpretacją badań obrazowych (głównie prześwietleń rtg, USG, tomografii komputerowej oraz razonansu magnetycznego). Zapoznaj się z sylwetkami naszych lekarzy.
Jaki jest koszt badania w Centrum Diagnostycznym Sonicus?
Sprawdź aktualną cenę za badanie w naszym cenniku.